Łuszczyca

Łuszczyca jest jednym z najczęstszych schorzeń skóry uwarunkowanym genetycznie. Ma ona przewlekły i nawrotowy przebieg. Choroba ma postać złuszczających się wykwitów w postaci grudek lub łusek, które ustępują bez pozostawienia śladu. Zmiany mogą pojawiać się w różnych częściach ciała. Często pierwszym objawem łuszczycy są zmiany w obrębie płytki paznokciowej zarówno  dłoni jak i stóp.  Paznokcie przybierają żółtawe zabarwienie, stają się zgrubiałe i zrogowaciałe. Płytki paznokciowe ulegają wgłębieniu i pobruzdowieniu. Skóra stóp pokryta jest licznymi łuskami, bardzo wysuszona, często występują pęknięcia aż do krwi.

W przypadku potwierdzenia łuszczycy, pacjent może uzyskać pomoc w gabinecie podologicznym.  Ponieważ choroby łuszczycowej nie da się wyleczyć lecz tylko zaleczyć, wskazane są regularne wizyty w gabinecie podologicznym w celu utrzymania dobrej kondycji skóry stóp. Dzięki zabiegom wykonywanym w gabinecie podologicznym zmiany na stopach są usuwane , a  odpowiednia terapia w domu przy pomocy specjalistycznych preparatów pozwala osiągnąć lepsze rezultaty. Skóra jest bardziej elastyczna i mniej wysuszona, co poprawia komfort życia pacjenta.

Jeśli natomiast zmiany dotyczą paznokci podolog może oszlifować i wygładzić płytki paznokciowe, a w przypadku braku części paznokci wykonać ich rekonstrukcję.